top of page

Środowe mądrości - Powiedzenia, przysłowia i opowieści to mądrość narodu?

Zaktualizowano: 5 dni temu

W każdym domu słyszeliśmy od najmłodszych lat litanie różnych przysłów. To nasze dziedzictwo pokoleniowe, świadczące o naszych obyczajach oraz wiedzy ludowej. Powstałe zdania są często związane z konkretnymi mądrościami narodu. Dzięki nim jesteśmy wstanie zbadać daną historię kultury. Dlatego warto je znać.

Tworzono je niemal we wszystkich językach świata, aby nauczać innych i dawać odpowiedź na nasze pytania. Występują powiedzenia w różnych dziedzinach kultury, dlatego mają tak duże znaczenie. Powstając anonimowo przenoszą czytającego do dawnych wierzeń, obserwacji przyrodniczych, obyczajowości, różnych zawodów czy wprowadzając dowcip w nasze życie. Temat przysłowia bowiem zawiera sens moralny. Z zasady przestrzega, poucza i nakazuje.

Ucząc się języka innego kraju lub interesując się ich kulturą warto poświęcić czas na zapoznanie się z częścią z nich. Pasjonująca mnie kultura Japońska, również posiada ich wiele. W Kraju Kwitnącej Wiśni odgrywa istotną rolę, gdzie odnoszą się do elementów z codziennego życia mieszkańców.


Japońskie przysłowia jaką mają moc


W Japonii przysłowia nie tylko odnoszą się do życia ludzkiego. Dlatego możemy odnaleźć w nich nawiązania do piękna natury. To nie tylko przysłowia to filozoficzne myśli, w ręcz staje się poezją uczenia się od matki natury. Kultura orientalna jest na tyle zagadkowa i dyskretna, że można interpretować przysłowia na wiele sposobów. Wiele podpowiada nam własna wyobraźnia, przekazując cierpliwy i optymistyczny oraz świata.

Podobnie jak w kulturze Polskiej większość przysłów przekazywane jest z pokolenia na pokolenie w zaciszu domowym.


Kotowaza to forma dzieląca się na trzy rodzaje:

- Yojijukugo - idiom składając się z czterech znaków kanji

- Kanyouku - idiomy posiadające ukryte znaczenie, głównie dla żyjących w świecie księżyca

- Linarawashi - to klasyczna powiedzenie satyryczne


Azjaci na tyle lubią takie powiedzenia, że wykorzystują je w codziennym życiu. Często stosowane dla rozluźnienia atmosfery. Dobry nastrój spowodowany dodaniem ludowego przekładu powoduje, że ludzie stają się bardziej sobie przychylni.


Rozwój osobisty w frazach przyłów Japońskich


Przysłowia o działaniu w kulturze azjatyckiej nie jest prowadzone pod wpływem impulsu, ani przymusu. Wszystko musi być zaplanowane i skrzętnie zapisane, a myśli idą w parze z działaniem. Jedno dopełnia drugie. Przetłumaczone przysłowie Japońskie brzmiące:

"Szybko znaczy powoli, ale bez przerw..."

Na podstawie tego przysłowia możemy doskonale zobrazować Japończyków. Działania wykonywane przez przeciętnego Azjatę ma prowadzić do szybkiej gratyfikacji. Choć postrzegają świat z zupełnej innej perspektywy. Nie oznacza, że działanie ma być nie przemyślane. Przysłowie zaprezentowane jednocześnie wyznacza ograniczenia, aby nie zatracać się tylko w jednym kierunku działania.W stosunku do innych Japończycy okazują szacunek do drugiej osoby. Spokojne usposobienie może często dawać mylne wrażenie. To radosne pełne pasji osoby, dlatego tak ważna jest uprzejmość.

"Jedno dobre słowo może ogrzać trzy zimowe miesiące."

Poczucie wspólnoty i chęć współpracy doskonale odzwierciedla przynależność do pewnej grupy społecznej. Przysłowie, które najlepiej to opisuje to:

"Jeśli zadasz pytanie, poczujesz wstyd przez chwilę. Jeśli go nie zadasz będziesz się wstydzić całe życie."

Przysłowie mówi o chęci wyrażania własnych poglądów oraz chęci przynależenia do pewnej grupy osób. Poszukując zrozumienia i akceptacji z ich strony musimy pamiętać, że powściągliwość na swoje granice.Doceń powolność i oczekiwanie, które uczy rozumienia biegu czasu oraz uczy cierpliwości. Wiele rzeczy potrzebuje odpowiedniego czasu na realizacje. Azjaci wiedzą, że to co daje nam zwycięstwo lub porażkę, zależy od pokładów naszej cierpliwości i wytrwałości w postanowieniach. Wyraża te idee przysłowie:

"Zwycięstwo należy do tego, kto czeka pół godziny dłużej niż jego przeciwnik."

Skupiłam się najbardziej na przysłowiach, które odzwierciedlają moją drogę do odkrycia kultury japońskie i poznania Siebie na nowo w japońskim stylu.

12 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie