top of page

Święta Bożego Narodzenia

  • Zdjęcie autora: aleksandra-karapka
    aleksandra-karapka
  • 25 gru 2024
  • 2 minut(y) czytania

W Polsce łamiąc się opłatkiem często życzymy Sobie szczęścia, zdrowia, powodzenia w biznesie, czy pracy i nawet znalezienie drugiej połówki. Święta dla Polaków to bardzo ważny czas pod względem religijnym jak i utrzymania więzi rodzinnych.


W tym roku otrzymałam nie samowity prezent na miarę moich zainteresowań kulturą japońską. Dzięki mojej determinacji i działaniu ukierunkowanym na osiąganiu konkretnych celi otrzymałam Talizman szczęścia, który ma mi dopomóc z osiągnięciu mojego największego marzenia lub zaplanowanego celu.


To Daruma nazywana laleczką szczęścia lub talizmanem. Twarz lalki jest dosyć osobliwa, więc niekiedy można jej się przestraszyć lub uznać, że postać figurki jest zła i gniewna. Mina jednak nie świadczy o wściekłości ta twarz ma przedstawiać ogromną determinację osoby dążącej do celu. Kojarzona jest z odwagą i niesłabnącą determinacją. Jej magia wywodzi się od legendarnej historii o mnichu buddyjskim, który zapoczątkował buddyzm zen.

Daruma występuje w wielu rozmiarach, jest z różnych materiałów, kolorów i wzorów. Daruma to idealny pomysł dla kreatywnych osób, które pragną się rozwijać. Pomagają one w wielu rzeczach prowadzących do sukcesu. Jak osiąganiu długiego życia, świetnego zdrowia, pomyślności, sukcesu zawodowego i wolę pokonywania trudności.


 Najbardziej cenione darumy to figurki wykonane z papieru- mache. Ręcznie wykonana i pomalowana lalka ma być na tyle niepowtarzalna, aby była jedyna w swoim rodzaju.

Złoty kolor świadczy o dążeniu do osiągnięcia sławy i zwiększenia swojego majątku. W Japonii czasami brakuje ludziom motywacji do działania, a posiadanie takiej Darumy to dodanie sobie pomocnika w dążeniu do swoich celi.


 Dlaczego?

Świeżo zakupiona figurka jest ślepa, więc należy domalować jej źrenice, aby uzyskać od niej pomoc. Oczy należy domalować w określonym czasie. Najlepiej zrobić to z nadejściem Nowego Roku, w dniu własnych urodzin lub w momencie podejmowania ważnych decyzji. Najczęściej tą praktykę stosuje się w postanowieniach Noworocznych.

Myśląc o naszym zadaniu na cały rok malujemy jedno oko lewe. Zawsze otwarte namalowane oko na skupiać się na wyznaczonym zadaniu. Po osiągnięciu określonej misji dorysowujemy drugie oko. W ten sposób nasza Daruma uzyska wzrok. Ustawienie jej w widocznym miejscu ma nam przypominać o naszej pracy na osiągnięciem tego co sobie zaplanowaliśmy. Kiedy się ułoży wszystko po naszej myśli dorysowanie drugiego oka, które ma być symbolem naszego sukcesu i nagrodą okazana mnichowi za pomoc, czyli odzyskanie wzroku.


Twarz darumy malowana jest ze skupieniem się na brodzie i brwiach. W rzeczywistości brwi są ukształtowane w żurawie, a boga w żółwie. Symbol zwierząt reprezentuje długowieczność w kulturze japońskiej: "Żuraw żyje 1000 lat, żółw 10 000."


Oryginalna lalka jest zaprojektowana tak, aby nie można było jej przewrócić. Przechylenie lalki powoduje, że samoczynnie powraca co właściwej pozycji, czyli do pionu. Prosząc o pomoc lalka jest naszym przypomnienie, że bez względu na to, ile razy się upadnie, zawsze należy wstać i wyciągnąć wnioski, aby móc osiągnąć cel.


七転八起 - Pismo kanji oznaczające: szczęście, szczęście losu, wytrwałość lub inne podobne znaki pisane na brzuchu Darumy, jako zwierciadło powodu zakupienia Darumy. Czasem również zdarza się, że osoba prosząca o pomoc sama dopisuje odpowiednie znaki mówiące o jego intencji.


頑張って (ganbatte - powodzenia!)


Model Darumy, którą otrzymałam.
Model Darumy, którą otrzymałam.

  



 
 
 

Commentaires


bottom of page