Święto Dzieci w Japonii
- aleksandra-karapka
- 3 mar
- 2 minut(y) czytania
W Japonii dzień dziecka jest podzielony na dwie święta obchodzone przez chłopców i dziewczynki w różnych terminach. Dzień Dziecka to czas wyjątkowy dla naszych młodych pociech. W Polsce obchodzimy je 1 czerwca, a dzieci są obdarowywane prezentami i jest to dobry moment na zabawę z nimi. Kodomo-no Hi nazywamy tak Dzień Dziecka w języku japońskim. Dzień dzieci płci żeńskiej przypada na 3 marca i nazywają ją Hinamatsuri.
Hinamatsuri
W tym czasie ustawia się lalki na specjalnym podium zwane hina ningyou, w strojach z okresu Heina (794-1192). Dwie lalki umieszczone u szczytu na tle złotego parawanu przedstawia parę cesarską. Tradycja ta ma już swoją historię sięgającą dawnej dworskiej zabawy w dom z miniaturowymi akcesoriami z czasów Heina. W czasie Edo (1603-1868) figurki są już bardziej podobne do występujących w obecnych czasach. Również powstał nowy zwyczaj dokupowania nowych mebelków, gdy w rodzinie urodzi się dziecko płci żeńskiej. Po osiągnięciu dorosłości i wyjściu za mąż otrzymuje zakupioną kolekcję do rozbudowy w swojej nowej rodzinie. Każda lalka to dzieło sztuki, które są niepowtarzalne i ręczna robota świadczy o tym, że drugiej takiej nie znajdziesz. Dlatego cena tego dzieła to może sięgać zawrotne ceny.

Tango no sekku
W kulturze Japońskiej tradycją jest obchodzenie tego dnia w czasie złotego tygodnia majowego. Oryginalnie święta dla dzieci są świętami dzielonymi. Święto chłopców 5 maja Tango no sekku.
W święto chłopców na ołtarzyku jest wystawiana lalka samuraja w pełnym rynsztunku, która ma zapewnić dziecku siłę i zdrowie. Innym tańszym zwyczajem jest tworzenie hełmu kabuto. Pod koniec czasów Edo rodziny, w których przyszedł na świat chłopiec zaczęto wystawiać miniaturowe reprodukcje hełmów, zbroi, łuków i strzał oraz mieczy. Zwyczaj ten wywodzi się najprawdopodobniej ze starojapońskiego wierzenia. Taki festiwal jest dość drogim interesem, więc zakupiony hełm lub lalka służy na długie lata. Dla osób mniej zamożnych hełm jest wykonywany z papieru. Najbardziej widocznym zwyczajem jest wywieszanie flagi "koinoboru". Taka flaga zawieszana przy domu przedstawia karpia, który symbolizuje siłę i determinację.
Czemu akurat karp?
Istnieje chińska legenda, która głosi, że płynąca ryba w górę wodospadu staję się smokiem. Postały smok posiada nadzwyczajną dobroć i wiarę. Wisząca flaga symbolizuje życzenia rodziców w stosunku do dziecka. Rodzic chce, aby jego dziecko miało mnóstwo sił i upór w dążeniu do swoich celi. Z okazji tego dnia wspólnie wieszane są na maszcie przydomowym.
Jak są wieszane flagi "koinoboru"?
Zanim powiesimy flagi można powiesić proporzec fukinagishi, a potem karpie. Dwie największe symbolizują rodziców czarny (magoi) - ojciec, różowy (higoi) - matka, a pod nimi znajdują się mniejsze flagi symbolizujące dziecko w rodzinie.
W tym czasie również dzieci mogą okazać swoją wdzięczność rodzicom za ich czułą miłość , trudy wychowania i troskliwą opiekę. Tak jak karpie, pragną, aby ich dzieci posiadały siłę woli, aby w równie skuteczny sposób stawiały czoła przeciwnościom losu, aby były tak dobre i śmiałe jak karpie koinobori.
W tym dniu są przygotowywane tradycyjne ciastka ryżowe, którą podaje się na liściu dębu, zwane – kashiwamochi lub ciastka ryżowe owinięte w liście bambusa – chimaki.

Comments