top of page

Dlaczego warto pić herbatę?

Zaktualizowano: 2 mar 2022

Zaczniemy od najbardziej popularnej herbaty w Polsce


W Polsce ludzie cieszą się głównie smakiem herbaty czarnej, więc wezmę ją pod lupę. Herbata zawiera teinę to określenia na ten sam związek chemiczny, zwany kofeiną. Liście herbaty to pierwszy produkt zawierający liście krzewu Camellia Sinensis, które częściej stosowano w medycynie ludowej. Pijąc parzoną herbatę lub zjadając jego liście miało dawać animuszu przed walką w plemionach wojowników Yunnanu. U mnichów miało pomóc w utrzymaniu trzeźwość umysłu w czasie długich medytacji.


Procesy suszenia mają ogromny wpływ na stan kofeiny w herbacie. Im dłużej podlega suszeniu, tym więcej jest kofeiny. Zawartość kofeiny spada dla herbat fermentowanych typu shu i hei cha. W przypadku herbaty Japońskiej Hojicha zawiera bardzo niską zawartość kofeiny.


Jeżeli chodzi o herbaty instant: im bardziej rozdrobniona tym szybciej wydostaje się kofeina. Długość parzenia herbaty ma znaczenie jeżeli chodzi o wydobycie się z liści związku chemicznego kofeiny:


30 s 90% ekstrakcji kofeiny

1 min 18% trakcji kofeiny

2 min 34% trakcji kofeiny

3 min 48% trakcji kofeiny

4 min 60% trakcji kofeiny

5 min 69% trakcji kofeiny

10 min 92% trakcji kofeiny

15 min 100% trakcji kofeiny


Co z naszą popularna herbatą czarną?


W czarnej herbacie znajduje się sporo teiny. Ma bardzo podobne działanie do kofeiny, więc możemy bez przeszkód zastąpić nią kawę. Uzyskujemy lepszą koncentracje, wzrost energii i orzeźwienie, tak jak w przypadku espresso. Ten rodzaj herbaty zaskakuje nas mnogością odmian. Dzięki temu każdy znajdzie coś dla Siebie.


Teina/Kofeina jest wykorzystywana również do produkcji leków przeciwbólowych i kosmetyków przeciwzmarszczkowych oraz antycellulitowych.

Ciekawym urozmaiceniem dla tych herbat są dodatki: konfitury, imbir, cytryna goździki, które dodatkowo rozgrzewają w okresie zimowym i chłodnymi wieczorami.

Choć należy pamiętać o tym, że dziennie nie powinno się przekraczać ilości dopuszczalnych filiżanek. Maksymalnie możesz wypić ok. 4 filiżanek herbaty czarnej, ponieważ zawiera substancje zakwaszające nasz organizm. Przy nadmiernym stosowaniu herbaty czarnej może dopaść nas zmęczenie, brak energii, a nawet możemy odczuwać bóle głowy. Różnorodność w piciu herbat jest ważna, aby cieszyć się dobrym zdrowiem.


A Ty co lubisz pić?


11 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page