top of page

Haha no hi - Dzień matki

Światowy Dzień Matki również przypada na maj, ale w niektórych krajach odbywa się o kilka miesięcy wcześniej.

W starożytności Dzień Matki rósł do rangi uwielbienia matki-bogini, która była symbolem urodzaju i płodności. Po przyjściu chrześcijaństwa zakazano obchodzenia świąt pogańskich i zrezygnowano z dnia matki. Powrót tego dnia już nie był świętowany w dotychczasowej formie i randze.


Wielkimi krokami zbliża się święto Dzień Matki, chyba nie trzeba nikomu przypominać kiedy jest ten dzień w Polsce. Czy takie święto możemy znaleźć w Japonii? Oczywiście, że tak. Co ciekawe również wypada w maju.


Jak powstał Japoński Dzień Matki?


Azjaci jako pierwsi świętują dzień Matki (Haha no hi), a wypada już 14 maja w niedziele. Oryginalnie to był czas, w którym obchodzono urodziny Matki cesarza Empress Kōjun. Początkowo przypadał na 6 marca i dopiero 1931 roku uległo to zmianie. W tym czasie powstał Związek Kobiet. W okresie wojennym zakazano obchodzenia świąt zachodnich. Dlatego Japończycy przestali obchodzić to święto na jakiś czas. Ponownie powróciło do kalendarzy japońskich w 1949 roku. Standardowo obchodzi się Dzień Matki w każdą drugą niedzielę maja w roku. Dzień Matki to święto ruchome w tym roku właśnie przypada na dzień 14 maj. Japończycy wykorzystują to święto również do celów komercyjnych. W kraju kwitnącej wiśni cukiernie i kwiaciarnie poszerzają ofertę, aby promować wydarzenie.


W tym czasie myślimy o naszych mamach, dziękując im za ich wkład w nasze wychowanie. W ramach podzięki za trudy wychowania wręczamy im też drobne podarunki w postaci kwiatów i czekoladek, albo przygotowujemy prezent z wyjątkowym przemyśleniem.


Dzieci starsze lub wręcz dorosłe obdarowywują swoje mamy kwiatami, słodyczami lub zapraszają do kawiarni, na kawkę z ciastem. Najpopularniejszym podarunkiem są kwiaty takie jak czerwona róża, czy goździk. Uważane są za symbol matczynej miłości, opieki i bezinteresowności. Niekiedy przygotowuje się specjalne potrawy omlet lub pudding.


Przy celebrowaniu ważnych uroczystości Japończycy wykorzystują ceremonia parzenia herbaty. Cześć osób dokonuje parzenia w realiach ogniska domowych, a cześć osób umawia się z mistrzem ceremoniału, który przygotowuje każdy detal spotkania, abyś doświadczył tej niepowtarzalności.


W tym dniu możesz usłyszeć słowa "お母さん 母 の 日 おめでとう." to gratulacje składane w dniu Matki. W Polsce przypada 26 maja i nie zmienia się w ciągu roku.


6 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie