top of page

Kodomo-no Hi - Dzień dziecka (Oryginalnie Dzień Chłopców)

Dzień Dziecka to czas wyjątkowy dla naszych młodych pociech. W Polsce obchodzimy je 1 czerwca, a dzieci są obdarowywane prezentami i jest to dobry moment na zabawę z nimi. Kodomo-no Hi nazywamy tak Dzień Dziecka w języku japońskim.

W kulturze Japońskiej tradycją jest obchodzenie tego dnia w czasie złotego tygodnia majowego. Oryginalnie to święto chłopców w dawnych czasach dzielono uroczystość. Teraz przychodzi do głowy informacja, a co z dziewczynkami. Oczywiście mają swój dzień dziecka nazwany Hina Matsuri świętowany 3 marca.

W święto chłopców na ołtarzyku jest wystawiana lalka samuraja w pełnym rynsztunku, która ma zapewnić dziecku siłę i zdrowie. Innym tańszym zwyczajem jest tworzenie hełmu kabuto. Taki festiwal jest dość drogim interesem, więc zakupiony hełm lub lalka służy na długie lata. Dla osób mniej zamożnych hełm jest wykonywany z papieru. Najbardziej widocznym zwyczajem jest wywieszanie flagi "koinoboru". Taka flaga zawieszana przy domu przedstawia karpia, który symbolizuje siłę i determinację.


Czemu akurat karp?


Istnieje chińska legenda, która głosi, że płynąca ryba w górę wodospadu staję się smokiem. Postały smok posiada nadzwyczajną dobroć i wiarę. Wisząca flaga symbolizuje życzenia rodziców w stosunku do dziecka. Rodzic chce, aby jego dziecko miało mnóstwo sił i upór w dążeniu do swoich celi. Z okazji tego dnia wspólnie wieszane są na maszcie przydomowym.


Jak są wieszane flagi "koinoboru"?


Zanim powiesimy flagi można powiesić proporzec fukinagishi, a potem karpie. Dwie największe symbolizują rodziców czarny (magoi) - ojciec, różowy (higoi) - matka, a pod nimi znajdują się mniejsze flagi symbolizujące dziecko w rodzinie.


W tym czasie również dzieci mogą okazać swoją wdzięczność rodzicom za ich czułą miłość , trudy wychowania i troskliwą opiekę. Tak jak karpie, pragną, aby ich dzieci posiadały siłę woli, aby w równie skuteczny sposób stawiały czoła przeciwnościom losu, aby były tak dobre i śmiałe jak karpie koinobori.


W tym dniu są przygotowywane tradycyjne ciastka ryżowe, którą podaje się na liściu dębu, zwane – kashiwamochi lub ciastka ryżowe owinięte w liście bambusa – chimaki.


5 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie