Magia piwonii

Zaktualizowano: 2 mar

Piwonia często pojawia się w naszych ogrodach i jest jedną z najpiękniejszych roślin. Ciesząc nasze oko. Myślisz, że to wszystko co potrafi robić? Mało osób zdaje sobie sprawę, że oprócz cech ozdobnych także wpływa pozytywnie na nasze zdrowie i można ją wykorzystać w przepisach kulinarnych. W ziołolecznictwie wykorzystywane są jej nasiona, kwiaty i korzenie. Nazwa kwiatu powstała na podstawie mitologii greckiej. Gdzie bóg zdrowia Peona obawiający się gniewu zazdrosnego boga medycyny Asklepiosa, został przemieniony w kwiat piwonii przez Zeusa.


Obywatele Chin uwielbiają piwonie i nazywają ją królową kwiatów. W medycynie Chińskiej jest traktowane jak złoto, które pomaga w oczyszczaniu organizmu, krwi i dba o dobry stan organów rozrodczych kobiety. W kuchni chińskiej płatki piwonii są dodawane do deserów, ciast, napojów i tradycyjnych potraw.


" Pożywienie jest lekarstwem,

a lekarstwo jest pożywieniem."


Przysłowie Chińskie

Dlaczego warto ją pić?


Kwiat traktowany jako zioło jest uznawane za jedną z lepszych herbat kwiatowych. Cena również nie jest zbyt wysoka. Poza tym do jej zaparzania nie potrzeba wielkich umiejętności. Picie tej herbaty może dostarczyć wiele przyjemności, a aromat kwiatów wprowadza w wyjątkowy stan ducha. Ma również wiele zalet zdrowotnych i jest traktowany także jako eliksir młodości.


Parzenie herbaty

temp. 70-85 C

czas 1-3 min

10g - 200 ml

ilość możliwych zaparzeń 1 raz 3 min; 2 raz 4 min ; 3 raz 5 min

Napar terapeutyczny


Przygotowanie takiego naparu zajmuje trochę czasu. Pierwsze co należy zrobić to rozdrobnić kwiaty wrzucić tą szczyptę do dzbanka 600ml i zalać dwiema szklankami gorącej wody (nie wrzątku). Odstawić na 30 min pod przykryciem. Po typ czasie odcedzi i wypij w ciągu całego dnia małymi porcjami 100 ml. Napar można również wykorzystywać zewnętrznie do skóry łagodząc podrażnienia, popękania i wypryski. Jest jeszcze świetnym sposobem na zmęczone oczy w postaci okładu to najlepsze rozwiązanie.


Przekonaj się na własnej skórze i podziel się swoją opinią i doświadczeniem.

12 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie