top of page

Midori-no Hi - święto zieleni

Wiosna to najpiękniejszy czas w roku nie tylko w Polsce, ale także ten czas jest wyjątkowy w Japonii. Maj to miesiąc z optymalną temperaturą, przyrodą budzącą się do życia w świetle reflektorów słonecznych. Do tego możemy się nią cieszyć w pierwszych tygodniach miesiąca, które są dniami wolnymi od pracy. Można wykorzystać długi weekend na wypoczynek w gronie rodzinnym. Japończycy robią podobnie i tłumie wyruszają na majówkowe szlaki.


Piątego maja w Japonii obchodzi się Święto Zieleni, które zostało zapoczątkowane na cześć urodzin Imperatora Showa. Po jego śmierci zaczęto prowadzić tego rodzaju uroczystości dla upamiętnienia jego istnienia. Właśnie dziś ludzie gromadzą się i starają się cały dzień spędza czas na łonie natury. Jest wiele sposobów spędzania tego czasu. Na przykład dbając o przyrodę, sprzątając las, bądź na spędzaniu chwili na odpoczynku parku lub we własnym ogrodzie.


Niekiedy dzień Zieleni może być traktowany jako okazanie wdzięczności za błogosławieństwa życia.

W tradycji w japońskiej kontakt z naturą jest połączeniem z bóstwami, więc człowiek powinien być pełen harmonii z nią. Parki i ogrody w ten dzień są wypełnione po brzegi ludnością, która bawi się lub nadaje nowe życie sadząc drzewa.Czas festiwalu kwitnienia wiśni (Hanami)


Już od marca rozpoczyna się sezon kwitnienia wiśni i trwa często aż do złotego tygodnia maja. W wiosnę właśnie ponownie budzimy się do życia i możemy zacząć działać z nową werwą. Bierzmy przykład z roślin, które się rozwijają w swój unikatowy sposób i we właściwym tempie.

Według tradycji Japońskiej ten festiwal jest uważany za początek wiosny. W telewizji w tym okresie do prognozy pogody dołączają mapki z lokalizacją, gdzie w danej chwili kwitnie drzewo wiśni, a prasa drukuje mapki okolicznych parków. Podczas tego święta wszyscy wybierają się na piknik do parku, aby podziwiać piękno drzew wiśni. Czasem również można się zachwycać tym widokiem aż do złotego tygodnia maja.

Docenienie i podziwianie kwiatów po przez pójście na piknik lub imprezę na świeżym powietrzu. Wybierz miejsce rozłóż w tym miejscu koc,oglądaj piękne widoki, zrelaksuj się i ciesz się towarzystwem najbliższych. Życie kwiatów podczas festiwalu Hanami jest dość krótkie i zanim różowe kwiaty opadną zwykle mija kilka tygodni. Kwiaty wiśni są symbolem przemijania i słodko-gorzkiej świadomości, że wszystko ma swój czas i trwa zaledwie chwile.


Pamiętajcie zatem, że możliwość zobaczenia końcówki festiwalu w maju jest uzależnione od pogody!Leśne kąpiele dla ciała i duszy (Shinrin-yoku)

Święto Zieleni to dobry czas na obcowanie z naturą. W Japonii starają się korzystać z tego faktu, że coraz mniej jest zieleni w miastach i z chęcią znajdują czas na pójście do lasu lub parku. Niestety nie dostrzegamy prostych rozwiązań, a las ma dla nas moc terapeutyczne. Szybkie nasze życie, wypalenia zawodowe, stres i wiele innych problemów życia miejskiego możemy taki stan odbudować właśnie przez obcowanie z przyrodą. Jednak, aby efekt wypoczynku i rozluźnienia był faktycznie skuteczny trzeba się odciąć od obecnego stylu życia. Pozwól sobie na nieograniczony kontakt z naturą. Istnieje aż 48 leśnych ścieżek terapii opartej na 5 zmysłach, które się uaktywniają w otoczeniu z drzewami, krzewami i kwiatami.

Przekonaj się sam jakie działanie ma właśnie kąpiel leśna Shinrin-yoku i wybierz się już dziś do lasu. Ekolodzy ostrzegają nas przed działaniami człowieka w lesie i wpływami na nasz ekosystem, więc pamiętaj o tym, aby niewyżarcie śmieci w lesie. Jeżeli będziemy się sami pilnować będzie mniej do sprzątania dla osób, które w dniu święta zieleni wybierze sprzątanie lasu.


6 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie