top of page

Od Bajek do Wielkich Marzeń

Jako dzieci każdy oglądał różnego rodzaju filmy animowane. W tamtym czasie nie zastanawialiśmy się co powoduje, że właśnie je oglądamy. Choć kierowane są do dzieci to i tak oglądane są całymi rodzinami. Czytając książki i oglądając bajki możemy najprościej zaczerpnąć wiedzy o świecie. To działanie pokazuje sposoby zachowań osób, jak i ustala granica dobra oraz zła w życiu. Powrót do bycia dzieckiem uświadamia nam o momencie przyjścia na świat. Proces nauki jest kluczowy dla dalszego funkcjonowania. Bajki odwołują się do naszego wyobraźni i pamięci mimowolnej. To początek do poznania własnej drogi ikigai.

Ikigai to poszukiwanie możliwości, w której są zadawane podstawowe pytania. One pozwalają nam na wygenerowanie konkretnych odpowiedzi.

Dzięki powstałym myślą jestem bliższa w osiągnięciu ikigai. Pewnie sobie myślisz tyle pytań i na cześć nie jesteś wstanie odpowiedzieć teraz. Tylko jak często je zadajesz i czy w ogóle szukasz rozwiązania. Spróbujmy częściowo odpowiedzieć na te pytania:


1. W czym jesteś dobry?

Odpowiedź, którą uzyskasz jest związana z twoim zawodem i może być twoją pasją, ale nie musi.


2.Pytanie pragmatyczne: Za co możesz otrzymać zapłatę i czy to jest twoje powołanie?

Odpowiedź łączy się również z pracą, ale czy jest to twoje powołanie. Może ci się kojarzyć z religią, ale ten kontekst jest zupełnie inny. W kulturze japońskiej, jeżeli jesteś wstanie zrobić na czymś kasę to TO jest twoje powołanie, świat tego potrzebuje i może się łączyć z twoją życiową misją. To rozumienie powołania to zupełnie inna wersja, oznacza coś praktycznego podoba mi się to podejście, a Tobie?


3. Czy masz w swoim życiu cele i pasje?

To indywidualne podejście sprawia, że każdy będzie miał inne odpowiedzi na podane powyżej pytania. Miedzy innymi droga ikigai pozwala na znalezienie swojego wyjątkowego sposobu na życie. Te działania wymagają praktyki tak, jak w przypadku idei kaizen. Pamiętajmy o nas, aby zadbać o własny wypoczynek. Jest to bardzo ważny element, aby nie popaść w ogóle zniechęcenie.


Może być wiele przyczyn tego stanu:

- czynniki zewnętrze lub wewnętrzne

- presja społeczeństwa

- rozbite marzenia przez rzeczywistość.


4. Czy to jest właściwy szczyt naszego sukcesu?

To jeden ze sposobów budowania lub urzeczywistniania naszych marzeń i celów. Ciągle poszukując sensu życia to logiczne podejście do osiągnięcia nowych alternatyw. Ikigai dzieli je na pasje, cele, prace i powołanie.

Moje rozważania krążą w kierunku idei Japońskich, a ten sposób myślenia to ważny element ich codzienności. Rozwiązań nie znajdziemy w żadnym słowniku. W kulturze japońskiej wiele idei się łączy ze sobą.

Mam nadzieje, że ten sposób życia przybliży wam dokładną idee ikigai. Dokonujemy w niej najważniejszych wyborów, które stawiamy sobie. Część naszych działań wymaga przewartościowania priorytetów i gotowości do pewnych poświęceń.


Niezależnie od tego, jak bardzo się staramy, zawsze dochodzę do tego samego wniosku:

"Zwyczajnie nie da się mieć wszystkiego, więc gospodaruj czas na to, co liczy się dla Ciebie najbardziej."
10 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page