Praktyka Zen: Co daje w naszym życiu?

Nie ma uniwersalnej definicji na określenie zasad działania Zen. Część osób traktuje zasady Zen jako sposób na życie oraz część twierdzi, że Zen zajmuje się kontrolą własnych myśli. Czy to jest Prawda?


W zen chodzi o zrozumienie siebie i świata nas otaczającego. Osiągnięcie tego stanu jest dość trudne, ale mówi się, że praktyka czyni mistrza. Zaczynamy wtedy pojedynczo wprowadzać zasady:


  1. Odrzuć różne uprzedzenia (głównie jest to ocena, które towarzyszą nam w życiu codziennym). Pierwsza zasada ogranicza nasze postrzeganie rzeczywistości.

  2. Skup się na rzeczywistości bycia tu i teraz. (Nie roztrząsaj sytuacji, które już minęły i już nie jesteś wstanie do nich wrócić. Czerp z nich naukę)

  3. Praktyka zen to nie tylko medytacja, w której widnieje też:

- słuszny pogląd

- słuszne myśli

- słuszne słowa

- słuszne czyny

- podejmowanie odpowiednich działań

- właściwy zarobek

- dopełnianie ważnych zobowiązań

- działania medytacyjne


Istnieją dwa rodzaje ludzi korzystający z zasad Zen. Są tacy, którzy wyznają wszystkie zasady i z nimi żyją. Druga część ludzi tylko i wyłącznie jest zainteresowana formami medytacyjnymi. Zdarza się, że drugi sposób może być krytykowany przez ludzi wyznających wszystkie zasady Zen. Sama medytacja może trwać w różnym czasie.

Zrozumiałe jest to, ze ciężko wytrwać w niezmiennej pozycji. Z tego tytułu można dodać do tego medytację w ruchu. To jedna z trudniejszych form medytacji. To praktykowanie naszego wewnętrznego ducha w trakcje robienia pewnych czynności w swoim życiu. Po takiej praktyce zaczynasz doceniać zdobyte doświadczenia takimi jakie są. Cisza medytacyjna jest jedną z najważniejszych sposobów na osiągnięcie pełnej świadomości. Choć wiele osób ćwiczy tą sztukę nie szuka oświecenia, lecz wyciszenia się, zrelaksowania i zwiększenia życiowej energii.


Co jest sekretem Zen?

Wypowiadanie się z jego zasadami pobudza nas do własnych przemyśleń. Wieloznaczność wypowiedzi daje nam szanse rozwoju własnego ja. To co wypowiadasz z zachowaniem zasad Zen dla Ciebie będzie miało inne znaczenie, niż dla Twojego odbiorcy. Z tego właśnie powodu pamiętajmy, aby zamykać wszystkie tematy od razu. Tylko wtedy możemy w 100 % skupić się na teraźniejszości i wejść w stan wysokiej medytacji. Nie ma wpływu to w jaki sposób traktujemy medytację. Bez względu na to jest to element działający na uspokojenie emocji, oczyszczenie umysł i zapanować nad myślami. Jest to najbardziej oczekiwany efekt w obecnej sytuacji.
8 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie