top of page

Shinrin-yoku - Zachęcaj do weekendowych kąpieli leśnych

Zaktualizowano: 30 maj

Zrób Sobie mini przerwę przyrodniczą


Jeśli tak jak ja oddajesz się swojej pracy, a z okna widzisz miejski betonowy świat, to zastanów się jaki wpływ ma spacer po lesie, czy parku. Dobrze wiemy, jaki wpływ ma na nas przyroda. Odgłosy, zapach, czy słońce rzucające promienie. To czyste powietrze przynosi nam poczucie ukojenia. Natura wzbudza w nas poczucie piękna, spokoju i tajemniczości wszechświata. Tak się czuję, kiedy otacza mnie przyroda. Skłania mnie do przemyśleń, ale oprócz tego jest jeszcze głębszy sens przebywania z naturą.


W kulturze japońskiej Shinrin-yoku to obcowanie z naturą w postaci kąpieli leśnych. Nie zawsze jednak mamy wystarczającą ilość czasu na korzystanie z darów przyrody. Podchodząc do wielu rzeczy jak naukowiec chcę się dowiedzieć co jest powodem tak dobrego samopoczucia. Z kąt ta moc i poprawa energii, że jesteśmy zdrowsi, szczęśliwsi i pozbawieni stresu dnia codziennego.

Co wpływa na nasze samopoczucie w lesie lub w parku?


W kwietniu i maju możemy się cieszyć dywanem różnorodnych barw. Uwielbiam się na chwile zatrzymać i patrzeć na rozwijającą się przyrodę. W weekendy odwiedzam miejsca, w których jeszcze możemy podziwiać rozmaite odcienie zieleni drzew i krzewów. Właściwie to coś więcej niż zwykły spacer. To kontakt z naturą wszystkimi zmysłami, choć coraz ciężej znaleźć takie miejsce w mieście. Dopiero jak wyjedziemy z miasta możemy się w pełni oddać kąpieli leśnej. Możemy doświadczyć prawie wszystkiego od wąchania kwiatów, słuchania ptaków, rozkoszowania się dotykiem wiatru i smakiem owoców leśnych jak uda się je znaleźć. Często powracamy myślami do dziecięcej beztroski, której doświadczyliśmy w młodzieńczych latach.8 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie