Czy warto pić herbatę z płatków słonecznika? - wskazówki

Zaktualizowano: 2 mar

Słonecznik - po co sięgamy najczęściej?

Wszyscy na świecie doceniają działanie nasion słonecznika. Z odżywczych nasion jest wytwarzane wiele produktów w tym olej słonecznikowy. Mało kto wie i stosuje płatki słonecznika, które mają niesamowite właściwości lecznicze, jak i wspierają zdrowotne przy różnych dolegliwościach.


Pierwsi ludzie cieszący się właściwościami leczniczymi znajdowali się w Peru i Meksyku. Do Europy trafiły dopiero po odkryciach hiszpańskich. Początkowo nieznana roślina była traktowana jako ozdoba, a w późniejszym czasie przy bliższym poznaniu zaczęto doceniać jego walory w ziołolecznictwie i w produktach żywnościowych.
Właściwości wspomagające zdrowie

W sytuacji, w której chcemy się cieszyć działaniami leczniczymi płatków słonecznika należy przygotować w odpowiedni sposób.Wskazówka – Przepis na odwar


Do garnuszka lub czajniczka należy wrzucić 1 łyżkę kiatów słonecznika. Zalej susz 1/2 szklanki ciepłej wody i podgrzewaj na małym ogniu pod przykryciem prze 3 min. Po przygotowaniu odstaw do przestygnięcia i przecedź.

Pij 1/2 szklanki rano i 2/3 szklanki wieczorem. Można również stosować w obniżaniu gorączki wtedy spożywamy 1 godzinę po jedzeniu. Dla poprawy smaki zaleca się dodanie 2 łyżek syropu malinowego.

Odwar bez dodatku soku można stosować do okładów zewnętrznych. Wilgotny okład kwiatów można stosować na stłuczenia, zmiany skórna oraz zapalenia skóry i trądzik.


Wskazówka – Przepis na napar


Do szklanki należy wrzucić 2 łyżeczki suszonych kwiatów, zalać je wrzątkiem i parzyć przez 10 minut pod przykryciem. Pij 2 lub 3 szklanki dzienni podczas infekcji, gorączki i w infekcjach górnych dróg oddechowych. Wspomagająco stosowane przy chorobach nerek, wątroby, żółtaczce i cukrzycy.


Wskazówka – herbata na grypę i przeziębienie


W czasie jesienno - zimowym i zimowo - wiosennym borykamy się z drobnymi przeziębieniami, więc warto przygotować sobie herbatkę wspomagającą.


Jak przygotować?

Przygotuj płatki słonecznika i lipy. Wkładamy susz do dużego dzbanka i zalewamy 2 szklankami wrzątku. Parz 10 min pod przykryciem. Po tym czasie przecedź, wlej do termosu i możesz dosłodzić miodem. Pije się ciepły napar łykami cały dzień.


Wskazówka – Syrop leczniczy


Alkoholowy syrop przeciwdziała zakażeniom grzybiczym, wirusowym i bakteryjnym. Tutaj już musimy poczekać, aż słonecznik skończy kwitnienie i płatki zaczną powoli opadać wtedy ścinamy całą głowę słonecznika. Rozdrabniamy kwiat, umieszczamy w słoiku i zalewamy wódką. Odstawiamy w słoneczne miejsce i po miesiącu gotowe do spożycia. Stosujemy po łyżeczce 3 razy dziennie przed jedzeniem.


Ciekawostka!!!

Znalazłam informację, że syrop jest dobry również przy malarii. Wtedy dajemy 20 kropel przed atakiem. Ciekawe czy już ktoś to przetestował.....


Wskazówka – Dodatek do herbat


Często również pojawiają się drobne płaski słonecznika w aromatyzowanych mieszankach herbacianych. Takie mieszanki posiadają wiele zalet. Otrzymujemy łagodniejszy smak, jasny kolor herbaty i delikatnie wspomagają dolegliwości. Płatki słonecznika nie powinny nam zaszkodzić.


Pamiętaj


Poddane wskazówki są tylko praktykami wspomagającymi i nie zapomni o regularnym leczeniu, który przygotował Ci wykwalifikowany lekarza. Przy poważniejszych chorobach i dolegliwościach spytaj się lekarza, czy możesz stosować do leczenia praktykę ziołolecznictwa. Ciesz się zaletami natury, ale rób to mądrze. Powodzenia🥰


15 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie