W jaki sposób herbata pojawiła się w Japonii?

Wielki rytuał picia herbaty z Chin do Japonii.


Ceremonie parzenia herbaty zostały umieszczone w Księdze herbaty napisanej przez Lu Yu w VIII wieku. Wyjątkowość przygotowania się to tradycyjnego parzenia wywodzi się z tradycji konfucjańskiej i teoiztycznej. Przez wiele lat zostawały ulepszane przez różne ludy. Pod względem praktyki i wierzeń do dziś na całym świecie możemy zaobserwować wiele sposobów przeprowadzania ceremonii parzenia owego naparu. Historia takiej praktyki jest różna, ale sama rytuał owiany jest wielkim szacunkiem.


Do Japonii ceremonie i herbata przybyła wraz z mnichem Dengyo Daishi. Trafiając do najdostojniejszego człowieka w kraju samego cesarza. Napar tak posmakował władcy, że rozkazał on uprawę herbatę w pięciu prowincjach kraju.

Japończycy tak docenili wszystkie walory herbaty, że stała się ważnym elementem podejścia filozofii buddyjskiej zen. Wiara w wyjątkowość ceremonii i duchowa czakra herbaty ma pomóc nam w koncentracji na medytacji, również odpędza senność. Zagłębiając się w sztukę Chanoyu (wrzątek na herbatę) to zamiłowanie do piękna ceremonii parzenia.

Współczesny świat herbaty to różnorodność. Trzeba wiedzieć, że Japończycy najchętniej sięgają po herbatę zieloną Sencha, Matcha, Gyokuru i Genmaicha. Choć u nas w europie najbardziej znana i popularna jest sproszkowana Matcha.
2 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie