Idea życia kultury azjatyckiej
- aleksandra-karapka
- 10 lut
- 2 minut(y) czytania
Zastanawiając się nad tytułem postu. W kulturze zachodu oraz wschodu ludzie myślą o jak najdłuższym życiu. Nieśmiertelność w opowiadaniach są w postaci eliksiru, życiodajnych pastylek itd. Wiele ludzi chciało by żyć wiecznie, ale czy zastanawialiście się jaką cenę musicie zapłacić, aby to się ziściło?
Opowieść o zbieraczu bambusa
Japońska legenda powstała w czasie Heian (794-1185). Historia zaczyna się niewinnie. Główną bohaterką jest Księżniczka pochodząca z księżyca. Jako niemowlę trafia na ziemie. Pewnego dnia starszy zbieracz bambusa dostrzega światło wydobywające się z jednego, z babusów, które planował zebrać. Po ścięciu rośliny na łodydze zauważył małą dziewczynkę. Stare małżeństwo zbieracza nie miało dzieci, więc została ona odebrana przez mężczyznę jako dar od Boga i w tej chwili znalezione dziecko staje się ich dzieckiem. Chcąc zapewnić jej życie godne księżniczki, aby nigdy nie musiała się martwić o swój los. Dziewczynka wyrosła na piękną kobietę i wielu zalotników zabiegało o jej względy. Kobieta jednak nic nie czuła do przedstawianych adoratorów do momentu poznania Cesarza. Choć początkowo nie udało się żadnemu zalotnikowi zdobić jej serca musiała pamięta, że przyjdzie czas kiedy będzie musiała wrócić do swojego królestwa na księżycu. Ich miłość została odwzajemniona, lecz nie poślubiła go. Wiedziała, że musi wrócić na księżyc, wiec postanowiła podarować eliksir wiecznej młodości. Mimo możliwości wiecznego życia Cesarz nie chciał żyć bez ukochanej i nakazał zniszczyć podarunek. Wieczne życie to nie stan szczęścia. Długie życie bez szczęścia to tylko cierpienie. Większym sensem życia jest połączenie tych dwóch zależności szczęścia i długiego życia. Władca nakazał zniszczenie eliksiru na szczycie góry Fuji.
W Japonii wielu stulatku osiąga ten stan i są stanie przeżyć wiele lat. Na podstawie morału z baśni mówiącego o tym, że życie wieczne bez najbliższych na osób nie ma sensu. Oczywiście starość nie wyszła naturze, ponieważ długowieczni dziadkowie borykają się z problemami podeszłego wieku. Nauczyli się z tym żyć i walczyć w sytuacjach zagrażających życiu. Stulatkowie stawiają opór i mogą na wiele lat stawiać opór oraz cieszyć się z swojego życia.
" Celem istnienia jest nie przeżyć wiele lat,
ale korzystać z życia."
Historie tego rodzaju jaki książki budzą w nas pokłady wyobraźni. To nie jedyny walor zagłębiania się w świat głównego bohatera i przeżywanie razem z nim przygody. To czas tylko dla nas. Czytając i słuchając opowieści podróżujemy w różne zakątki świata lub po nikomu nieznanych krain. Raz towarzyszymy księżniczce, a innym razem z rycerzem ucinamy głowę niebezpiecznej bestii, a jeszcze w innym przypadku przenosimy się do ruin powojennej Polski. Żadne filmy nie dostarczą nam takich efektów specjalnych jak my sami. Trzymając książkę w ręku i ciesząc się zapachem czytanej powieści. Ustalenie odpowiednich nawyków żywieniowych, aktywności, filozofii i uczenie się nowych rzeczy na miarę naszych możliwości to droga do naszego długiego życia.

Comments