top of page

Herbata Kwitnąca - Co warto wiedzieć?

Trudno stwierdzić czas powstania herbaty kwitnącej. Jedyne co wiemy, że wywodzi się z Chin i prawdopodobnie rozpoczęto produkcję w prowincji Yunnan. Początkowo herbata było dostępna dla wyższych sfer. Przyszedł czas, że ta herbata została wykluczona z biznesu herbacianego. Przez Rząd Chiński, który zakazał jego produkcji. Dopiero po powrocie w 80 latach zachwyciły cały świat.


Jakie kwiaty stosujemy do zawijania sławetnych kulek?


Kwiaty, które dobieramy do jedzenia i parzenia są sprawdzone przez wielu botaników, ogrodników i zielarzy. Nie mogą to być byle jakie kwiaty tylko takie, które są zbadane przez doświadczenia wielu zielarzy przez wiele lat. Jeśli nie masz doświadczenie w tym zakresie nie próbuj na własną rękę dobierać lub zbierać kwiatów, ponieważ wiele kwiatów jest podobnych do siebie. Łatwo się pomylić. Nie tylko mogą być podobne, ale również mogą mieć inny smak, a nawet być trujące. Nie warto bez potrzeby ryzykować, bo pomyłka może kosztować zbyt wiele zdrowia. Surowe rośliny zawierają wiele niezbędnych witamin i minerałów, które działają pozytywnie na nasze zdrowie.

Jak jest wytwarzana?


Herbata kwitnąca jest przygotowywana w postaci zwiniętych kulek liści najwyższej jakości białej lub zielonej herbaty. Tworzona przy pomocy delikatniej nici z liśćmi i wybranymi kwiatami. Uformowanie kulki poddaje się suszeniu. Każdy z nas chce doświadczać wyśmienitych smaków pysznej herbaty. Dodając do tego również wrażenia wizualne po przez rozwinięcie liści i rozkwitu skrywanego kwiatu. Warto zwrócić uwagę na to, że herbata kwiatowa jest formowana ręcznie i potrzeba czasu na jej przygotowanie. Zajmuje to około godzinę, więc nic dziwnego, że jest ceniona.


Parzenie Herbaty Kwitnącej


Delikatna kulka herbaty wymaga odpowiedniego parzenia. Nie parzymy jej jak naszej codziennej herbaty. Rytuał odbywa się odwrotnie, najpierw nalewamy wody przygotowanej do dzbanka i odczekujemy do chwili uzyskania odpowiedniej temperatury wody równej około 80 stopni. Po osiągnięciu odpowiedniej temperatury wrzucamy do środka kulkę. Jest to jeden z najlepszych momentów na zaobserwowanie rozkwitu krok po kroku. Czas zaparzenia jest uzależniona od rodzaju wykorzystanego kwiata. Parzenie ma się odbywać do czasu pełnego rozkwitu kulki herbacianej. Zajmuje to parzenie od 3 minut do 7 minut. Po zaparzeniu należy zlać cała zawartość do szklanek do picia. Jeżeli zostawimy herbatę kwitnącą w zaparzonej wodzie może pojawić się smak goryczki.


Pamiętaj! Przed zaparzeniem należy upewnić się, w jakiej temperaturze i jak długo należy ją parzyć, aby cieszyć się niepowtarzalnym smakiem oraz aromatem.


Przyjemność picia herbaty kwitnący


Po całym rytuale parzenia czas na relaksację i rozkoszowanie się smakiem. Tworzenie herbaty kwitnącej, jak i parzenie jest arcydziełem sztuki. Od dziś i Ty możesz brać udział w tej wyjątkowej chwili.


Powstał napar ma właściwości:

- orzeźwia i pobudza

- posiada właściwości antyoksydacyjne

- przeciwdziała zmianom komórkowym

- zawiera polifenole, które chronią przed wolnymi rodnikami

- wspiera metabolizm

- reguluje poziom cukru we krwi

- zapobiega stanom zapalnym

- przyspiesza gojenie ran

- odżywia zmęczone oczy.


6 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie