top of page

Kaligrafia i nasze zen

Zaktualizowano: 30 maj

Nie ma uniwersalnej definicji na określenie zasad działania Zen. Część osób traktuje zasady Zen jako sposób na życie oraz część twierdzi, że Zen zajmuje się kontrolą własnych myśli. Czy to jest Prawda?


W zen chodzi o zrozumienie siebie i świata nas otaczającego. Osiągnięcie tego stanu jest dość trudne, ale mówi się, że praktyka czyni mistrza. Zaczynamy wtedy pojedynczo wprowadzać zasady:

  1. Odrzuć różne uprzedzenia (głównie jest to ocena, które towarzyszą nam w życiu codziennym). Pierwsza zasada ogranicza nasze postrzeganie rzeczywistości.

  2. Skup się na rzeczywistości bycia tu i teraz. (Nie roztrząsaj sytuacji, które już minęły i już nie jesteś wstanie do nich wrócić. Czerp z nich naukę)

  3. Praktyka zen to nie tylko medytacja, w której widnieje też:

- słuszny pogląd

- słuszne myśli

- słuszne słowa

- słuszne czyny

- podejmowanie odpowiednich działań

- właściwy zarobek

- dopełnianie ważnych zobowiązań

- działania medytacyjne


Istnieją dwa rodzaje ludzi korzystający z zasad Zen. Są tacy, którzy wyznają wszystkie zasady i z nimi żyją. Druga część ludzi tylko i wyłącznie jest zainteresowana formami medytacyjnymi. Zdarza się, że drugi sposób może być krytykowany przez ludzi wyznających wszystkie zasady Zen.


Mistrzami sztuki Zen są Azjaci, a przede wszystkim Japończycy. Jeżeli was interesuje wiedza w tym zakresie warto poznać ich kulturę. Od medytacji do sztuki po niesamowite zwyczaje i nawyki, a optymistyczne i uczynne usposobienie wprowadza nas w dobre samopoczucie.

Co jest sekretem Zen?


Zrozumiałe jest to, że zasady Zen pobudzają nas do własnych przemyśleń. Wieloznaczność wypowiedzi daje nam szanse rozwoju własnego ja. To co wypowiadasz z zachowaniem zasad Zen dla Ciebie będzie miało inne znaczenie, niż dla Twojego odbiorcy. Z tego właśnie powodu pamiętajmy, aby zamykać wszystkie tematy od razu. Tylko wtedy możemy w 100 % skupić się na teraźniejszości i wejść w stan wysokiej medytacji. Nie ma wpływu to w jaki sposób traktujemy medytację. Bez względu na to działają na nasze emocje uspokajająco, oczyszczają umysł i możemy zapanować nad sposobami naszego myślenia. Praktyka z naszym wewnętrzny duchem wzbogaca twoje doświadczenie i zaczynasz doceniać poznaną wiedzę taką jaką jest. Cisza medytacyjna jest jedną z najważniejszych sposobów na osiągnięcie pełnej świadomości. Choć wiele osób ćwiczy tą sztukę nie szuka oświecenia, lecz wyciszenia się, zrelaksowania i zwiększenia życiowej energii.


Medytacja z Kaligrafią Japońską


Pisanie kaligraficzne może być formą medytacji, w której skupiamy się na jakości, znaczeniu i estetyce. To prawdziwa medytacja pozwalająca na dokładne kreślenie odpowiedniego znaku oraz wejścia w stan kontemplacji. Taka praktyka wspomaga pracę naszego mózgu, a przepisując pewnego rodzaju teksty lepiej je rozumiemy i pamiętamy. Łatwo się o tym przekonasz pracując kilkadziesiąt godzin nad pokazaniem swoich uczyć w tej sentencji. Słowa mają moc dla osób, które chcą słuchać i często dotykają naszej duszy. W tym przypadku uczucia są wyrażane poprzez pisownię, a ich moc daje odbiorcy pełne zrozumienie artysty.


Większość ludzi wyobraża sobie medytację w siedzącej pozie w bezruchu z zamkniętymi oczami. Oczywiście to jeden ze sposobów, ale nie zawsze mamy na taki rodzaj medytacji czas. Dla mnie medytacja w ruchu to coś więcej to forma dbania o umysł. Możemy ją nawet nazwać pewną higieną umysłu.


Wszystko co nas spotyka w życiu daje nam doświadczenia życiowe, a doświadczamy tego na poziomie naszego umysłu (wiedza, myślenie, wspomnienia, emocje, poznanie, umiejętności), praktycznie jest to wszystko.


Medytacja z kaligrafią pomaga Ci poznać swój umysł w sposób, w który będziesz wstanie nad nim świadomie zapanować poprzez uważne skupienie się na jednej rzeczy. Uważność w medytacji jest jednym z kluczowych praktyk. Poświęcasz na nią pewną ilość czasu i wysiłku, aby ciągle powiększać poziom uważności. Oczywiście to nie łatwa sztuka, gdyż musisz nauczyć swój umysł spokoju, koncentracji i ignorowania bodźców wokół. Medytując uczysz umysł jak uzyskać dostęp do wszystkich naszych potencjałów i zasobów. Przy nauce kaligrafii kolejnym ważnym punktem jest cierpliwość i wytrwałość w postanowieniu. Dzięki praktyce możemy wprowadzić się w odpowiedni nastrój sprzyjający poprawnemu stawianiu linii pędzlem. Jeśli już ćwiczysz długo możesz z łatwością określić jakie emocje towarzyszą artyście podczas malowania znaków.


Medytację w ruchu można stosować podczas biegania, ćwicząc jogę, kaigrafii, taichi, czy nawet podczas tańca, ponieważ nasz umysł jest połączony z ciałem. Oczywiście to przykład medytacji w ruchu. Praktyka może być stosowana w różnych sytuacjach, w których jesteś obecny ciałem i duchem oraz w wielu momentach, w których się znajdujemy i cokolwiek robimy. Twoje ciało jest częścią natury i zawiera wszystkie elementy natury. Nasza świadomość ukształtowana przez nasze historie myśli emocje i wspomnienia to nasz dom.


Zasady medytacji w ruchu: 🤔

1. Wybierz odpowiednie miejsce na medytacje, szczególnie na początku, gdyż zwykle każdy bodziec Cię rozprasza.

2. Świadomość Ciała (ruch mięśnie, bodźce, oddychanie)

3. Bądź świadomy swojego stanu mentalnego i emocjonalnego

4. Nie rób nic na siłę słuchaj swojego ciała

5. Harmonizuj ruch

6. Bądź tu i teraz, słuchaj oraz uaktywni swoją uważność

7. Nie ważne jak długo medytujesz, ale ważne jest to, że robisz to codziennie.

8. W momencie medytacji nie ma nic ważnego poza opanowaniem twojej uwagi i obecności. To czas dla Ciebie.


15 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie