top of page

Oceń swój własny charakter pisma?

Wysokie standardy to nie problem jeśli kroczysz świadomie. Jak wpływa ten sposób myślenia na człowieka. Co się stanie, gdy przesadzimy z perfekcją i jak uzdrowić powstałe obawy i skutki?

Perfekcjonizm charakteryzuje się wytrwałością i pracowitością. To cechy pożądane do osiągania swoich marzeń, celi i czerpania z tego ogromnej satysfakcji. Jednak pamiętajmy nie stosujmy perfekcjonizmu do każdej sytuacji, ponieważ w jednym obszarze może być korzystny, a zarazem w innym może być wadą. Zwracasz uwagą na charakter swojego pisma. Nie uwierzycie, ale od początku mojej edukacji bazgrałam jak kura pazurem. Część osób nazywała to ładniej jako pismo lekarskie. Bardzo ciężko było przeczytać poszczególne litery. Odkąd regularnie ćwiczę kaligrafię mogę stwierdzić, że moje pismo uległo zmianie. Choć nie jest jeszcze takie jakie bym chciała.


Moja kaligrafia się opiera na stylu pisowni Japońskiej, więc są to znaki. Jeżeli chcesz rozpocząć drogę w kaligrafii możesz zacząć od przygotowania odpowiednich narzędzi do praktyki:


- pędzel

- atrament

- papier


Kaligrafia Japońska moją pasją


Jedną z moich pasji jest kaligrafia Japońska. Codzienna praktyka pozwala mi opanować ciało i usidlić zmysły. Medytacja w ruchu to najtrafniejsze sformułowanie na moją pracą związaną z jakością pisowni pędzlem. W tym czasie odcinam się od świata i trafiam w wyjątkowe miejsce doskonalenia siebie. Skupiona na wewnętrznej harmonii i autentyczności tego co proste, skromne, tajemnicze i efemeryczne.


Takie myślenie się łączy w wieloma drogami życiowymi japońskimi są nimi:


- droga kalifrafii

- droga herbaty

- droga ikebana (układania kwiatów)

- droga kintsugi (tworzenia ceramiki)


Każdy może rozpocząć tą naukę i dostrzec magię uważności i przemijania. Pomaga to w dostrzeganiu i podejmowaniu odpowiednich wyborów. Praktyka się również łączy z zaletami medytacji, które popychają Ciebie w kierunku zmian. Ulegasz przewartościowaniu priorytetów i stajesz się gotowy do pewnych poświęceń.


W pewnym czasie interesujemy się tyloma ciekawymi rzeczami, że niezależnie od tego, jak bardzo się staramy, zawsze dochodzę do tego samego wniosku:


"Zwyczajnie nie da się mieć wszystkiego,

więc gospodaruj czas na to,

co liczy się dla Ciebie najbardziej."Perfekcja to dobra, czy zła praktyka? To bardzo dobre pytanie ponieważ wszyscy dążenie do perfekcji, traktują jak pewnego rodzaju braki lub coś złego. Czy tak to jest? Nie do końca. Większość z nas tylko widzą ograniczenia związane z perfekcjonizmem.


Wysokie standardy to nie problem jeśli kroczysz świadomie. Jak wpływa ten sposób myślenia na człowieka. Co się stanie, gdy przesadzimy z perfekcją i jak uzdrowić powstałe obawy i skutki?

Perfekcjonizm charakteryzuje się wytrwałością i pracowitością. To cechy pożądane do osiągania swoich marzeń, celi i czerpania z tego ogromnej satysfakcji. Jednak pamiętajmy nie stosujmy perfekcjonizmu do każdej sytuacji, ponieważ w jednym obszarze może być korzystny, a zarazem w innym może być wadą.


Osoby dążące do perfekcji również wyróżniają się swoim zdyscyplinowaniem, sumiennością i poukładaniem. Starając się wykonywać swoją pracę zawodową i życiową najlepiej jak są wstanie. Można zadać sobie pytanie co jest złego w wykonywaniu swoich obowiązków rzetelnie. Nie należy mylić perfekcjonizmu z aspiracjami do osiągnięcia ideału.


Życie perfekcjonisty jest dalekie od ideału. Krocz świadomie przez życie i pamiętaj, że to co robisz, robisz to wystarczająco dobrze. Chcą robić rzeczy z najwyższą doskonałością wiążę się z wieloletnią praktyką, a efekty nie przychodzi od razu. Dążenie do natychmiastowych efektów wprawia nas we frustracje i lęki, które osłabią naszego ducha. W ten sposób pojawia się brak wiary, który wpływa na realizację naszych planów. Dbanie o naszą energię i pozwalanie na błędy, daję możliwości korekty błędnego myślenia. W ten sposób będziemy bliżej uzyskania naszej perfekcji. Bez takich zabiegów zamykamy sobie drogę do nowych doświadczeń, utrzymując sztywne ramy działań.


Każdy z nas stawia sobie wymagania, które nie zawsze są realne i możliwe do spełnienia. Pragnąc przeskoczyć tą poprzeczkę ustal działania krok po kroku. Wtedy nie realne pragnienie może stać się możliwe do spełnienia. Takie ruchy mogę nie być zbyt wysokie, a wykonanie zadania w pełni zadowalające, ale pamiętaj, że jesteś coraz bliżej swojego głównego celu. Także jak Ty nie widzisz postępów wcale nie oznacza, że ich nie ma. Zaczepni rady otoczenia, bo właśnie Ci ludzie mogą widzieć to czego ty nie jesteś wstanie ujrzeć.


Osiągnij perfekcję w mądry sposób!


Poczuj sztukę kaligrafii japońskiej.


Stań się artystą swojej pisowni, użyj pędzla i twórz niezapomniane emocje w słowach japońskich znaków. Pokieruje trochę twoim pędzlem. Zaczynamy!


Pędzel zamaczamy w tuszu, a następnie tańczymy na powierzchni papieru. Pod przewodnictwem Twojej twórczej wyobraźni wyginaj, skręcaj, wędruj pędzlem w różnych kierunkach i powolnym ruchem tworzy doskonały kształt. Choć brzmi jak opis pracy artystycznej, a tu mowa o kaligrafii Japońskiej.


Sztuka pięknego pisania odręcznego znana jest w wielu krajach na świecie. Jej początek przypisuje się Chinom, ponieważ właśnie tam datuje się pierwsze oznaki na czas dynastii Jin i Tang. Rozwijają się również w innych krajach dalekiego wschodu takich jak Japonia, Indie, Tybet i krajach Europejskich.


W odniesieniu do Azji wschodniej jej początek zaczął się w piktogramach i ideogramach wykonanych na powierzchni jadeitów i kości. Do dzisiaj kaligrafia w tamtych rejonach jest wysoce cenione jako forma sztuki. Czasem przewyższające inne sposoby artystycznego wyrazu, takich jak malarstwo i rzeźba. Przez wieki używane do stawiania liter pędzlem z odpowiedniego włosia. Poczuj się jak dziecko i poczuj tą magię stawiania kresek w odpowiednich schematach.
13 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie