Droga do sztuki kaligrafii
- aleksandra-karapka
- 7 cze 2023
- 2 minut(y) czytania
Wielki wynalazek człowieka, który uległ zmianie od kamiennej tabliczki do nowoczesnej e-książki. Człowiek od wielu lat pragnął zostawić coś po Sobie dla świata. Utrwalenie treści następnym pokoleniom miało pełnić funkcje czegoś doniosłego, użytecznego i godnego zachowania. Najstarszym sposobem było przekazywanie ustne, które zostało zapominane przez ludzi lub ulegało całkowitej zmianie jak w obecnej zabawie "głuchym telefonie". Pismo spisywane pozostawało w niezmiennej formie, a rozumienie go odzwierciedla mowę i myśli autora. W przypadku przekazywania ustnego możemy już analizować myśli zupełnie kogoś innego.
Wstępnie do porozumiewania się używano pisma symbolicznego. Po upłynięciu wielu tysięcy lat, zanim człowiek był wstanie wyprodukować książkę stosowano pisma do rozliczania spraw biznesowych. Dziś książka uległa adaptacji do świata elektroniki, ale dobrze, że jeszcze możemy miedzy wersją papierową, a elektroniczną.
Potrzeba pisma była tak wielka, że rozprzestrzeniła się po całym świecie. Uległą adaptacji dopasowując się do potrzeb poszczególnych ludów. Prace kaligraficzne nad konkretnymi znakami, słowami, a później zdaniami, miało być na tyle czytelne, aby każdy miał możliwość przeczytania danej adnotacji. Do tego celu stworzono systemy poprawiające jakość i wygląd pisma. Ćwiczenia kaligraficzne doprowadziły do takiej perfekcji, że słowy stały się sztuką o wielkim znaczeniu. Mnogość odmian i form kaligraficznych pozwala nam na dobór tej, która najbardziej nam odpowiada. Ja wybrałam kaligrafię japońska.
Artyzm kaligrafii to nie tylko estetyka i staranność. Mistrz kaligrafii dodaje ornamenty i zdobienia według określonego stylu. Powstałe pismo staje się na tyle niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju. Siłą poprawnej kaligrafii jest zachowanie proporcji oraz doskonalenia swojego charakteru. Nie bez powodu znajomość kaligrafii dawała cierpliwość, staranność i koncentracje. Kiedyś nawet była obowiązkowym przedmiotem. Nauczyciele cieszyli by się gdyby nadal tak było.
W krajach azjatyckich kaligrafia urosła do rangi sztuki. Nie tylko trudność wykreślania odpowiednio znaków jest problemem. Do dziś najpopularniejszym materiałem wspomagającym tworzenie liter lub znaków jest papier. Artysta shodo również dobiera papier, na którym również należy się nauczy pisać. Obecnie coraz mniej poświęcamy uwagi pisowni, bo wybieramy komputer, tablet albo telefon, który zrobi to za nas. Zadaj Sobie pytanie: Czy to rozwiązanie jest na pewno dobre?

Comments